مرد بی‌خاصیت


+ پرونده‌ای برای مرگ بر اثر تصادف - 1

 

توپ هیچ‌گاه از طرفی که فکر می‌کنید نمی‌آید


در سال ۱۹۲۸ فوتبال را در باشگاه ورزشی مون پانسیه آغاز کرد. یک سال بعد دروازه‌بان ردهٔ جوانان تیم راسینگ دانشگاه الجزیره (RUA)  شد. این تیم در دههٔ ۱۹۳۰ دو بار برندهٔ جام قهرمانان شمال آفریقا شده‌است. در همین دوران بود که روحیهٔ تیمی، برادری و در خدمت جمع بودن در او تقویت شد. در گزارش‌هایی که از دوران فوتبال وی به جای مانده او دروازه‌بانی توصیف شده که با فریادهای خود شور و اشتیاق را به سایر بازیکنان تیم تزریق می‌کرد. خود او می‌گوید: «خیلی زود یاد گرفتم که توپ هیچ‌گاه از طرفی که فکر می‌کنید نمی‌آید و این درس، در زندگی‌ام - به خصوص در پاریس که هیچ‌کس با دیگری رو راست نیست - خیلی به دردم خورد».

اما بیماری سل تمام آیندهٔ حرفه‌ای وی در فوتبال را نابود کرد. او معالجه شد، اما نه به اندازه‌ای که بتواند رویای برابری با ستارگان بزرگ و استثنایی دروازه‌های فوتبال را که در سر می‌پروراند محقق کند. هرچند دیگر بعد از سن هفده سالگی نتوانست فوتبال بازی کند اما همیشه تا پایان عمر کوتاهش یک تماشاگر پر و پا قرص فوتبال باقی ماند. علاقهٔ او به فوتبال به حدی بود که وقتی چارلز پونسه، یکی از دوستانش، از او پرسید فوتبال را ترجیح می‌دهد یا تئاتر پاسخ داد: «بدون تردید، فوتبال».

 

 

وی در یک مصاحبه گفته بود: «پوچ ترین شکل مردن، مرگ در اثر سانحه رانندگی است!». بعد از ظهر روز چهارم ژانویه‌ی ۱۹۶۰ «آلبر کامو» یکی از جوانترین برندگان جایزه نوبل ادبیات و یکی از تاثیرگذارترین متفکرین جهان، در سن 46 سالگی بر اثر سانحه رانندگی کشته شد.

کامو پیش از مرگ زود هنگام خود مشغول کار بر روی نسخه‌ی اول رمان تازه‌ای به نام «آدم اول» بود و به دوستی نوشته بود: «همه‌ی تعهداتم را برای سال ۱۹۶۰ لغو کرده‌ام. این سال٬ سال رمانم خواهد بود. وقت زیادی می‌برد؛ اما به پایانش خواهم برد ... من تازه یک سوم آثارم را نوشته‌ام در واقع با این کتاب آثارم تازه شروع می‌شوند». این درحالی است که بدانیم «بیگانه» و درپی آن «سقوط» و «طاعون» از جمله مهمترین آثار ادبی قرن بیستم‌اند.

 

نویسنده : علی جولا ; ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩٠/۱۱/٢٩
comment نظرات () لینک