مرد بی‌خاصیت


+ پرونده‌ای برای: مرگ بر اثر تصادف - 2

 

پس از تصادف و بدون کمک دیگران از جای خود برخاست، از صمیم قلب خندید، چند لطیفه درباره تصادف تعریف کرد و با تراموا به خانه‌اش رفت.

 

 

در 25 فوریه 1980 رولان بارت استاد کولژ دو فرانس به دعوت فرانسوا میتران در مهمانی شامی که در محل کولژ برپا بود شرکت کرد و در حالی که اندکی سرخوش از نوشیدن شراب بود و به قصد عبور از خیابان پاریس (خیابانی که کولژ در آن قرار دارد) وارد خیابان شد و تصادفی نه چندان سخت با کامیونی که از خیابان عبور می‌کرد داشت؛ اما پس از تصادف و بدون کمک دیگران از جای خود برخاست، از صمیم قلب خندید، چند لطیفه درباره تصادف تعریف کرد و با تراموا به خانه‌اش رفت. اما حال‌اش بد شد، او را به بیمارستان منتقل کردند و درست یک ماه بعد، بر اثر تصادفی که هیچ کس گمان نمی‌کرد منجر به مرگش شود، درگذشت.

دو روز قبل از تصادف آنگونه که آنتوان کومپانین می‌نویسد: آخرین کلاس درس رولان بارت در کولژ دو فرانس فضایی غمبار داشت. بارت در واقع در حال بیان نتایجی بود که از دوره تدریس «تدارک رمان» به دست آمده بودند... بارت در همان آخرین روز تدریس‌اش در این دوره، سوالی مطرح کرد و جوابش را هم داد: «نتیجه این دوره چه بود؟ خودِ رمان». اما واقعیت این است که درس‌گفتارهای او بدون رمان به پایان رسید. بارت در این خصوص گفت: «چه حیف، من می‌توانم هر چیزی از کلاهم دربیاورم؛ اما قطعا این رمان را- که می‌خواستم تدارکش را تحلیل کنم- جزء آنها نیست».

پس از تصادف و بدون کمک دیگران از جای خود برخاست، از صمیم قلب خندید، چند لطیفه درباره تصادف تعریف کرد وبا تراموا به خانه‌اش رفت. رولان بارت یکی از بزرگترین منتقدین ادبی و نشانه شناسی فرانسه نویسنده کتاب‌هایی چون «لذت متن»، «رولان بارت»، «سخن عاشق»، «S/Z»، «اتاق روشن»، «پروست و من»، «اسطوره‌ها» و بالاخره «تصادف‌ها» خود بر اثر تصادف درگذشت.

 

نویسنده : علی جولا ; ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۱۱/۳٠
comment نظرات () لینک