مرد بی‌خاصیت


+ زمان دریافت اسکاری برای ایران فرا رسیده است؟

نامزدهای نهایی دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان اعلام شدند و اغلب پیش بینی‌ها حکایت از شانس بالای جدایی برای کسب این معتبرترین جایزه سینمایی جهان است. چرا که دیدگاه اعضای آکادمی بسیار نزدیک به اعضای گلدن گلاب بوده و در تاریخ تقریبن شصت ساله اعطای این جوایز مجموعن بیست بار برندگان گلدن گلاب فاتح اسکار شده‌اند قبل از آن هم حدود ده سال اسکار به فیلم‌های خارجی جایزه افتخاری می‌داد که دوبار آن مشابه گلدن گلاب بود (یکی از این موارد برای فیلم راشومون ساخته کوراساواست که راجر ایبرت فیلم جدایی را با آن قابل مقایسه دانسته). همه این اخبار حکایت از برتری جدایی نادر از سیمین دارد. اما من فکر می‌کنم فیلم «پانویس» از اسراییل (نامزد نخل طلا و برنده بهترین فیلم‌نامه از فستیوال کن) شانس بیشتری داشته باشد. چرا؟


از زمانی که ایهود اولمرت نخست وزیر وقت اسراییل درست پیش از آغاز مراسم اسکار در جمع هیات دولت اسراییل اعلام کرده بود: «زمان دریافت اسکاری برای اسراییل فرا رسیده است»؛ چهار سال می‌گذرد و در این مدت فقط سال گذشته اسراییل نماینده‌ای در مراسم نهایی نداشت. فراموش نکنیم اسراییل با ده بار نامزدی بدون دریافت جایزه رکوردار شکست در مراسم اسکار است. رکوردار دیگر، لهستان است با نه بار شکست که متاسفانه آنها هم با فیلمی به نام «در تاریکی» ساخته یکی از نامدارترین فیلم‌سازان لهستان حضور دارند. خانم آنیژکا هالند سازنده آثار درخشانی همچون اولیور اولیور، اروپا اروپا، باغ اسرار و یکی از نویسندگان شاهکار آبی ساخته کیشلوفسکی فقید است. وی از دانش‌آموختگان مدرسه سینمایی معتبر فاموی پراگ و از دستیاران زانوسی و آندره وایدای کبیر بوده است ( وایدا با چهار بار شکست در اسکار به تنهایی رکوردار شکست در مراسم اسکار است).

جالب آنکه سازنده فیلم پانویس، ژوزف سدار، همان کارگردان فیلم بئوفورت است که چهار سال پیش نامزد اسکار شده بود. آن سال وی نتوانسته بود اولمرت و مردم اسراییل را به آرزوی دیرینه‌شان برساند اما شاید امسال روز موعود فرارسیده باشد و سدار بتواند لبخند رضایت را به نتانیاهو و اسراییلی‌ها هدیه کند. البته امیدوارم که آرزوی ایرانیان برای رسیدن به این جایزه به دور و درازی اسراییلی‌ها و لهستانی‌ها نرسد.

نویسنده : علی جولا ; ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۱۱/٩
comment نظرات () لینک