کارگردان کارگردان‌ها

خبر را کافه سینما اعلام کرد (یادم نیست به نقل از که؟) اینکه سوئد قصد دارد تصویر اینگمار برگمن را بر روی اسکناس 200 کرونی خود ثبت کند. دو واکنش متفاوت از خوانندگان کافه دیدم که راستش هیچ‌کدام را نپسندیدم. اول آنکه عده‌ای تقلید بانک مرکزی ایران از این اقدام سوئد را خواستار شده و عده‌ای دیگر ضمن نکوهش سوئد گفته بودند "فکرش را بکنید مثلن آمریکا می‌خواست این کار را انجام بدهد. آنوقت باید فکری برای لیست بلند بالایی از سینماگران شامل فرانسیس فورد کاپولا، استیون اسپیلبرگ، کریستوفر نولان (؟؟؟؟) و ... می‌کرد".

اما به گمان من پاسخ هر دو گروه تاحدودی یکسان است: برگمن، کاپولا نیست. برگمن، اسپیلبرگ هم نیست. برگمن، برگمن است و فقط برگمن می‌تواند برگمن باشد. همین.

نمی‌دانم واقعن می‌شود سینماگری (حالا در هر کجای جهان) را با برگمن مقایسه کرد؟ پاسخش سخت است اما شاید ذکر این نکته  پاسخی بر این سوال باشد و آن اینکه در سال 1997 و در جریان فستیوال کن جایزه‌ای تحت عنوان "نخل نخل‌ها" برای بهترین فیلمساز تمامی دوران اعطا شد و تنها برنده آن تاکنون همان اینگمار برگمن کبیر (سازنده بیش از 50 فیلم اغلب ماندگار تاریخ سینما) است.

"نهایت آرزوی من ساخت فیلمی در قواره یکی از کارهای برگمن است" وودی آلن در یک مصاحبه.

/ 2 نظر / 26 بازدید
کامران

اینگمار برگمان محبوب ترین کارگردان من است.پرسونا،نور زمستانی،شش صحنه از زندگی زناشویی و....هنرپیشه ی محبوب برگمان ،لیو لولمان که من فوق العاده دوسش دارم.باب دل من می نویسی علی جان.

کامران

شما لطف دارید.اگر بدونی چقدر دوست دارم یک بار دیگه فارغ البال بونوئل و برگمان رو دوره کنم، با ذهنیت و دیدگاه امروزم که با پنج سال پیشم کلی فرق کرده.