ملت تماشاگرنما

 

«متاسفم که بزرگترین تفریح ایرانی‌ها توهین به دیگران است.» این پاسخ ستاره والیبال ایتالیا، ایوان زایتسف بود به پدیده‌ی اخیرن باب شده یورش به صفحات فیسبوک افراد مشهور از جمله همین ستاره والیبال که هرچه لیاقت خودشان بود را نثار وی کرده بودند. واقعن چه موقع این واقعیت تلخ را خواهیم پذیرفت که ما از عقب‌افتاده‌ترین، بی‌فرهنگ‌ترین و بی‌اخلاق‌ترین ملل عصر حاضر به شمار می‌آییم. اگر همان یک نمونه بود می‌شد با نمونه‌های تا حدودی مشابه خارجی یک‌جوری مساله را رفع و رجوع کرد. اما نمونه‌های بعدی این بی‌ادبی ملی هم یکی یکی از راه رسیدند: لوران فابیوس (وزیر امور خارجه فرانسه)، فرناندا لیما (مدل برزیلی که پوشش مانع پخش مراسم قرعه‌کشی جام جهانی از تلویزیون ایران شد و خب برای بی‌فرهنگ‌ترین ملت انگار این هم یک‌جور گناه است) و بالاخره لیونل مسی (بهترین فوتبالیست جهان در چند سال اخیر و یکی از محبوترین شخصیت‌های دنیا، دلیل‌اش پنجاه میلیون لایک صفحه شخصی مسی ست) ضمن آنکه در این حماسه‌ی اخیر قرار و مدار برای نمایش میزان شعور ملی در صفحات ستاره‌های سایر تیم‌های هم‌گروه ایران نیز ثبت شد.

 

/ 5 نظر / 24 بازدید
شیخ نهایی

تلخ و گزنده ، اما متاسفانه واقعی ! شاد باشی

احسان موحد

ولی من هر روز به اینجا سر میزنم و خیلی هم یاد گرفته ام از شما:) به لیست این قربانی ها صفحه ی پپسی و سازمان ناسا را هم اضافه کنید.راستش را بخواهید من در این جور مواقع سعی می کنم ساکت بمانم و مواضع و نظرات مختلف را بشنوم .در حقیقت به نظر من این فیس بوک و در حالت کلی اینترنت به خاطر فرصت نامحدودی که برای ارتباط ایجاد می کند ایینه ی تمام نمای معضلات رفتاری و اجتماعی یک ملت می تواند باشد.دیشب یک انیمیشن دیدم به نام paprika که در فستیوال ونیز هم شرکت داشت .یه جایی ش از شباهت اینترنت و رویا حرف می زد که هر دو محل بروز خودآگاه سرکوب شده انسان است.من فکر می کنم علت این کارها بیشتر از هر چیز یک حس خود کم بینی و تحقیر شدگی بین ما ایرانی هاست که از هر فرصتی برای خود نمایی و کسب افتخار استفاده می کنیم که این تحقیر را هم خارجی ها و هم داخلی ها به ما تحمیل کرده اند.همه ی مناسبات اجتماعی بین خودمان هم بر همین پایه استوار است که روی هم را کم کنیم یا کم نیاوریم.ولی یک اختلاف نظر با شما دارم که شاید بشود اسمش را خوشبینی گذاشت.من فکر می کنم این آیینه ی اینترنت کمک می کند خود را ببینیم و شاید اصلاح کنیم .

alie

... فرمایش شما متین اما با تمام این کم و کاستی ها چرا کسانی مثل ژیژک یا چهره های دیگر هنوز به کشورهای جهان سومی مثل ایران امید بیشتری دارند ؟ آیا واقعا نقطه ی بازگشتی وجود ندارد ؟

alie

وبلاگ خوبی داری، باید یک دور کامل مرورش کنم

فاطمه

بلدِ نفرین شده. وای.وای.امان.امان از ما.