نبرد فیل‌ها

 

 نگاهی به انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان آمریکا

 

انتخابات تعیین نامزد جمهوری‌خواهان برای مبارزه با باراک اوباما دارد در ایالت‌های آمریکا برگزار می‌شود. چهار نامزد اصلی باقی مانده‌اند. ریک سنتروم (نامزد جامعه محافظه‌کار و مذهبی آمریکا)، میت رامنی (نامزد کارتل‌های مالی و نظامی و جامعه ثروتمند آمریکا یا همان یک درصدی‌ها)، ران پال (نامزد سیاست‌مدارها و تحصیل‌کرده‌های آمریکا) و نیوت گینگریج (نامزد سیاست‌بازها و اعضای باسابقه حزب).

هرچند به شخصه دوست دارم ران پال برنده شود اما متاسفانه پال فاقد ویژگی‌های یک آمریکایی دوست داشتنی است. او ضعیف‌الجثه، پیر و ناتوان است و آمریکایی‌ها به قول مرحوم ریچارد براتیگان نازنین در کتاب «صید ماهی قزل‌آلا در آمریکا» به مردان درشت‌اندام، سالم و تنومند علاقه دارند. نتیجه آنکه فاتحه ران پال را باید خواند.

میت رامنی واقعن کودن است و به طور مشخص یک احمدی‌نژاد آمریکایی است. خیلی احمقانه و عوام فریبانه حرف می‌زند و از صمیم قلب امیدوارم که جامعه آمریکا تا آن اندازه به انحطاط کشیده نشده باشد که چنین موجودی را انتخاب کند.

ریک سنتروم یک رونالد ریگان یا حتی جورج بوش دیگر است. شاید اگر سارا پی‌لین اندکی بیشتر تجربه و دانش داشت (و ایضن با یکی از همان روش‌های آمریکایی تکلیف این بی‌عقلی و بی‌خردی خود را درمان می‌کرد) می‌بایست ریک کنار می‌رفت که در آن صورت القابی همچون اولین رییس جمهور زن و همچنین پس از سالها، اولین رییس جمهوری که نه فیل (نماد جمهوری‌خواهان) است و نه الاغ (نماد دموکرات‌ها) به خانم پی‌لین می‌رسید و بعد هم احتمالن دیدگاه‌های اوانجلیستی و بیش از حد راست‌گرایانه و افراطی پی‌لین جهان را به آتش می‌کشید.

گینگریج تفاوت چندانی با سنتروم ندارد جز آنکه آن شدت عمل مذهبی (هنوز هم حرف از پرونده فساد اخلاقی حضرت نیوت با منشی سابق و همسر فعلی‌اش در زمان حضور در کاخ سفید در دوران بیل کلینتون بر سر زبان‌هاست) را ندارد و در بین سیاست‌بازان حزب فیل‌ها طرفداران بیشتری دارد.

از نتیجه این مبارزات می‌توان نسبت به وضعیت امروز جامعه آمریکا بیشتر پی برد. در پایان باید گفت، تا الان، رامنی با اختلافی اندکی از سنتروم و گینگریج پیش است و ران پال خیلی خیلی از سایرین عقب‌تر است و این یعنی آنکه ...


/ 0 نظر / 10 بازدید