حلیة الملحدین – باب بونوئل – در بیان آداب مشروب

 

اگر از من بپرسید که آیا حتی یک روز در زندگی‌ام از مشروب محروم مانده‌ام، خواهم گفت که چنین مصیبتی را به یاد ندارم.

***      

اگر بخواهم تمام فواید مشروب را بیان کنم این مبحث هرگز به پایان نمی‌رسد. در سال 1978که در مادرید فیلم "موضوع مبهم هوس" را کارگردانی می‌کردم، کار ما به خاطر عدم تفاهم مطلق با خانم هنرپیشه اصلی فیلم به بن بست کامل رسیده بود و سیلبرمن (تهیه کننده فیلم) قصد داشت کار را متوقف کند، یعنی یک شکست همه‌جانبه. ما شبی دو نفری در حالت درماندگی کامل با هم به بار رفتیم، و من – البته بعد از دومین جام مارتینی درای – ناگهان این فکر بکر به ذهنم رسید که نقش مربوطه را به دو هنرپیشه بدهم،  چیزی که در تاریخ سینما سابقه نداشت. سیلبرمن از این ایده، که من به شوخی گفته بودم، سر شوق آمد و فیلم نجات پیدا کرد: "به برکتِ مشروب".

***

در سال های دهه 1940 در نیویورک با خوان نگرین پسر نخست وزیر جمهوری اسپانیا و همسرش روزیتا دیاز که هنرپیشه بود دوست بودم. یک‌بار با هم تصمیم گرفتیم که باری باز کنیم که قیمت‌هایش به طور سرسام‌آوری گران باشد و اسم آن را بگذاریم: "او کو دو کانون" (یعنی: با شلیک توپ) گران ترین بار دنیا که فقط گواراترین و اعلاترین مشروبهای سراسر جهان را عرضه می‌کند. یک جای دنج و راحت و خیلی باسلیقه که حداکثر ده تا میز داشته باشد. در جلوی در باید یکی از این ارابه‌های قدیمی که به ته آنها فتیله و باروت سیاه فرو می‌کردند، قرار می‌گرفت تا هر موقع که یکی از مشتری‌های بار هزار دلار می‌پرداخت، یک فقره توپ شلیک کند. این طرح وسوسه‌انگیز که خیلی هم دموکراتیک نبود، هیچ‌وقت به اجرا در نیآمد. امیدوارم بالاخره یک نفر آن را عملی کند. تصورش را بکنید که یک کارمند بیچاره که در ساختمان بغلی به خواب رفته ساعت چهار صبح با صدای شلیک توپ از خواب می‌پرد و به زنش که کنار او خوابیده می‌گوید: "باز یک هالوی دیگه هزار دلار سلفید".

لوئیس بونوئل – کتاب با آخرین نفس‌هایم – ترجمه‌ی علی امینی نجفی

 

بونوئل اینجا دارد بدون هیچ شرح و تفصیلی طرز تهیه‌ی مارتینی مخصوص خودش را نشان می‌دهد

 

پ.ن: بنا به اعتقا دیوید کوک در تاریخ جامع سینمای جهان و رابرت استم در مقدمه‌ای بر نظریه‌ی فیلم، استفاده‌ی بونوئل از دو بازیگر در یک نقش در فیلمِ "موضوع مبهم هوس" نقطه‌ی عطفی در روایت‌گری سینمای داستانی است. سوال کنکور ارشد سینما سال 1394:

تمهید استفاده از دو بازیگر زن برای ایفای نقش یک شخصیت، در کدام فیلم به کار رفته است؟ و خب "به برکتِ مشروب"، پاسخ مشخص است.

 

/ 0 نظر / 133 بازدید